Nasze plany świąteczne i
poświąteczne z różnych powodów musiały zostać zmienione. Tym sposobem nie
mogliśmy wyjechać na planowaną wycieczkę do Wrocławia, którą mieliśmy odbyć w
dniach po świętach aż do Sylwestra. Nie był to jednak powód, żeby siedzieć w domu
z założonymi rękoma. Znalazło się naprawdę wiele ciekawych miejsc do
odwiedzenia, które z przyjemnością przedstawię i polecę.
We wtorek wybraliśmy się na
wystawę grobowca Tutanchamona na ul. Jagiellońskiej. Przedstawiono tam historię
miejsca, w którym odkryto wyżej wymieniony grobowiec, ludzi związanych z
tą misją, oraz rozmieszczenie komór grobowca i - co najważniejsze skarby tam
odnalezione. Na samym początku zwiedzania otrzymujemy audioguide w wersji dla
dorosłych lub dla dzieci i przy poszczególnych eksponatach wsłuchujemy się w
opowieść narratora. Całość zwiedzania z wysłuchaniem każdej historii zajmuje
około 2h. Ponadto dla dzieci przewidziana jest dodatkowa atrakcja w postaci
karty do zbierania pieczątek, z których powstaje hasło tematycznie związane z
wystawą. Myślę, że (oczywiście w zależności od upodobań) wystawa może być
ciekawa dla dzieci nawet od 4 lub 5 roku życia. Moi chłopcy - 6 i 8 lat
zachwyceni. Dodatkową atrakcją jest na końcu, przy sklepie z pamiątkami są automaty
VR, które oczywiście bardzo trudno obejść;)
W środę z kolei naszym planem
było obejrzenie wystawy Muzeum Ewolucji, Body World i Wystawy Pająków. Udało
nam się zobaczyć tylko dwa ostatnie, bo ciało wciągnęło nas aż na 2 godziny,
ale po kolei. Na IV piętrze Pałacu Kultury i Nauki znajduje się od
grudnia wystawa Body World Vital, która wg. opisu ma inspirować do życia z
zachowaniem witalności, zdrowia i spokoju. Faktycznie, bardzo dużo informacji
tam zawartych tyczyło się chorób, zdrowia, trybu życia, stresu. Można było między
innymi zobaczyć płuca z nowotworem i te zdrowe, dla odmiany, podobnie sprawa
miała się z innymi narządami. Także bardzo duża dawka wiedzy. Minus z
dzieciakami tylko taki, że w Pałacu słabo z wentylacją i było niemiłosiernie
duszno, a odwiedzających sporo.
Po zakończeniu nauki o anatomii
zjechaliśmy na dół i udaliśmy się na wystawę pająków, którą lubimy odwiedzać
cyklicznie. Dla Grzesia jest to już (nie licząc wycieczki z mamą w brzuchu) trzeci
raz, bo choć boi się pająków, to bardzo lubi je oglądać - zupełnie jak mama.
Tym razem dodatkową atrakcja było to, że Pani wyjęła jeden okaz i opowiedziała
o nim sporo ciekawostek, co było naprawdę interesujące, tym bardziej, że niełatwo
zobaczyć przemieszczające się pająki, gdyż w czasie godzin otwarcia, to one
akurat smacznie śpią, by polować nocą.
Wystawy wywołały dramatyczny
spadek cukru w organizmach naszych dzieci, więc po posileniu się w ulubionych
barze mlecznym na Nowym Świecie ruszyliśmy do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu
na Iluminacje. Nie ma, co o tym pisać wiele, jeśli ktoś przepada za światełkami
i iluminacjami tak jak my nie będzie zawiedziony.
Ps. Na wycieczce wymyśliliśmy wspólnie konkurs na wykonanie pracy plastycznej na temat obiektu, który nam się najbardziej spodobał w ogrodzie z iluminacjami. Poniżej prace. Dzieci bardzo się zaangażowały.
W piątek z kolei wybraliśmy się
na wycieczkę do fabryki Norblina i tam odwiedziliśmy wystawę Save the Planet.
Multisensoryczny pokaz obrazów, muzyki i zapachów prezentuje nam podróż po
świecie na ziemi i w wodzie jednocześnie zwracając uwagę na problemy
ekologiczne, zanieczyszczenie i zagrożenia dla naszej planety. Edukacyjny
projekt w dość nowoczesnej odsłonie zrobił wrażenie na młodszych i starszych
(przynajmniej z naszej wycieczki;))
Tym sposobem dobiliśmy do
Sylwestra, ale jak to się mówi - Sylwester, sylwester i po Sylwestrze, więc
nastał 1 stycznia, a w nim nowe wyzwania i pomysły do zrealizowania. Zaczęliśmy
go spacerem po najstarszej części miasta. Okazało się, że taki sposób witania
Nowego Roku wybrało sobie wielu warszawiaków, ale my dodatkowo skorzystaliśmy z
darmowej zimowej gry - Świąteczni tropiciele https://warszawskiegrymiejskie.pl/swiateczni-tropiciele/,
która zajęła nam około godziny i zaprowadziła spod Skweru Hoovera, aż do
Multimedialnego Parku Fontann. Gra jest aktywna do 8 stycznia, także jest jeszcze trochę czasu! Polecamy!



Brak komentarzy:
Prześlij komentarz